مجله تندرستیمجله کسب و کار

درمان سرطان سینه گرید 2

به صورت کلی سرطان سینه ای که در مراحل یا گریدهای 1 و 2 باشد، در مراحل اولیه به سر میبرد. گرید 3 سرطان سینه، گرچه جزو مراحل اولیه نیست، اما همچنان شانس درمان سرطان سینه گرید 2 در آن وجود دارد. به صورت کلی هرچه سرطان را زودتر شناسایی کنید، شانس درمان شما هم بالاتر خواهد بود. تومور یا تومورهای سرطانی در این مرحله اغلب بسیار کوچک هستند و هنوز به غدههای لنفاوی سرایت نکردهاند.

درمان سرطان گرید 4 | سرطان سينه بدخيم قابل درمان است نی نی سایت

بقای ۵ ساله بر اساس مرحله بندی کلی

متاسفانه اطلاعات دقیقی از طول عمر افراد مبتلا به سرطان سینه در ایران وجود ندارد. بنابراین مجبور هستیم از اطلاعات کشور های غربی استفاده کنیم.
ابتدا بقای بیماران را بر اساس اطلاعات به دست آمده از آمریکا که از پایگاه داده نظارت، داده‌ های اپیدمیولوژی و نتایج نهایی (SEER) استفاده می‌کند توضیح می ‌دهیم.
SEER سرطان سینه را بر اساس مراحل ۰ تا ۴ گروه بندی نمی ‌کند بلکه آن‌ ها را بر اساس مراحل زیر گروه بندی می کند:

 1. موضعی: زمانی که سرطان به خارج از سینه گسترش نیافته است.
 2. ناحیه ‌ای: زمانی که سرطان به خارج از سینه و به مجاور پخش شده است.
 3. دوردست (متاستاتیک): زمانی که سرطان به سایر قسمت‌ های بدن مانند کبد، ریه‌ها یا استخوان‌ ها پخش شده است.

بقای نسبی ۵ ساله بیماران بر اساس NCI در این مراحل عبارت است از:

 • کل بیماران: ۹۰ درصد
 • موضعی: ۹۹ درصد
 • ناحیه‌ای: ۸۶ درصد
 • دوردست: ۲۸ درصد

یک مطالعه NCI در سال ۲۰۱۷ نشان داد که در طی حدود ۱۵ سال، نرخ بقای ۵ ساله برای زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله با تشخیص سرطان پستان دوردست، دو برابر شده و از ۱۸ درصد به ۳۶ درصد رسیده است.

میزان بقای ۱۰ ساله

میزان بقای ۱۵ ساله

میانگین نرخ زنده ماندن زنان پس از به مدت حداقل ۱۶ سال، ۸۰ درصد است. آماری برای میزان بقا بر اساس مرحله سرطان در دسترس نیست.

طول عمر بیماران بر اساس مرحله سرطان سینه

همانطور که گفتیم در مراحل پایین ‌تر، بقای بیماران بیشتر است. در ادامه بقای نسبی بیماران سرطان سینه را بر اساس مراحل عددی ذکر می‌ کنیم:

 1. مرحله ۱: ۹۷ تا ۱۰۰ درصد (متوسط ۹۹)
 2. مرحله ۲: ۹۰ تا ۹۹ درصد (متوسط ۹۶)
 3. مرحله ۳: ۶۶ تا ۹۸ درصد بسته به سایر فاکتور ها

طول عمر بیماران بر اساس سن

نوع بیماری در خانم ‌های سنین مختلف ممکن است متفاوت باشد و در سنین زیر ۳۵ سال معمولا کمی بد تر است. همچنین ممکن است خانم‌ های مسن ‌تر از نظر جسمی توانایی کمتری برای توانایی تحمل درمان‌ های سرطان داشته باشند. این عوامل و علل دیگر باعث می ‌شود میزان بقای نسبی ۵ ساله در سنین مختلف کمی متفاوت باشد:

 1. سن کمتر از ۴۵ سال: ۸۸ درصد
 2. ۴۵ تا ۵۴ سال: ۹۱ درصد
 3. ۵۵ تا ۶۴ سال: ۹۱ درصد
 4. ۶۵ تا ۷۴ سال: ۹۲ درصد
 5. ۷۵ سال به بالا: ۸۶ درصد

Bottom of Form

ی یا جراحی تخلیه کامل سینه ) درمان میکنند. همچنین در این مرحله باید با استفاده از بیوپسی یا نمونه برداری، غده های لنفاوی نگهبان و زیربغل نیز بررسی شوند تا پزشک ببیند که سلولهای سرطانی در آنها وجود دارد یا نه.
خانمهایی که تحت قرار میگیرند، معمولا باید از پرتو درمانی بعد از جراحی نیز استفاده کنند. از طرف دیگر خانمهایی که ماستکتومی میکنند اغلب زمانی ممکن است تحت پرتودرمانی قرار بگیرند که سلولهای سرطانی به غده های لنفاوی هم سرایت کرده باشند.
چنانچه مشخص شود که به سرطان سینه مرحله دوم مبتلا هستید، و قبلا پیش از جراحی درمانهایی از قبیل شیمی درمانی و هورمون تراپی را تجربه کرده باشید، بهتر است همزمان با جراحی ماستکتومی، پرتودرمانی غدههای لنفاوی را نیز انجام دهید.
علاوه بر این اگر به شیمی درمانی بعد از جراحی هم احتیاج داشته باشید، پرتو درمانی تا بعد از شیمی درمانی عقب میافتد.
در برخی از موارد میتوان جراحی بازسازی سینه را همزمان با جراحی تخلیه سینه انجام داد، اما اگر نیاز به پرتو درمانی باشد، بهتر است تا بعد از رادیوتراپی صبر کنید و بعد را انجام دهید.
در مرحله دوم سرطان سینه، می توانید از درمان های سیستماتیک هم استفاده کنید. این درمانها یا قبل از جراحی صورت میگیرند، یا بعد از جراحی. اگر از آنها بعد از جراحی استفاده شود، برای کاهش شانس بازگشت سرطان، و از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده در بدن به کار برده میشوند، و اگر قبل از جراحی استفاده شوند، کاربردشان کوچک کردن تومورهای بزرگ است، تا جراح بتواند به راحتی عمل را انجام دهد.
از جمله درمانهای سیستماتیک سرطان سینه عبارتند از:

درجه بندی سرطان سینه

به طور کلی درجه بندی کلی سرطان سینه از مقایسه سلولهای سرطانی با سلولهای طبیعی است. برای آگاهی از درجه ، معمولا همکاری بین یک جراح سرطان سینه آنکولویست و آسیب شناس صورت میگیرد. پس از برداشتن نمونه از سینههای بیمار و ارسال آن به پاتولوژی این نمونه بافت از تومور در زیر میکروسکوپ بررسی میشود. آسیب شناس همچنین به ویژگیهای خاص سلولهای سرطانی می پردازد و سرطان سینه را از درجه 1 تا 3 تقسیم بندی میکند.
مراحل سرطان سینه را میتوان به دو روش متمایز تقسیم کرد:

 • مرحله بندی بالینی: مبتنی بر کلیه اطلاعات موجود به دست آمده قبل از عمل است، از جمله نتایج معاینات جسمی و مطالعات تصویربرداری (مانند اشعه ایکس و توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن).
 • مرحله پاتولوژیک: از همان آزمایشات استفاده میشود، علاوه بر آن شامل ارزیابی بافت تومور و غدد لنفاوی برداشته شده در جراحی توسط آسیب شناس است.

در گزارشی که پاتولوژیست به جراح سینه ارائه میکند، اطلاعاتی هم از نظر درجهبندی سرطان سینه و هم مرحلهبندی سرطان سینه درآن درج میشود.

مرحله بندی پیشرفت سرطان سینه

سرطان پستان همچنین میتواند به چهار مرحله تقسیم شود:

 1. مرحله 1 سرطان سینه : سرطان پستان زمانی است که اندازه تومور سرطان 2 سانتی متر یا کوچکتر باشد و تعداد کمی از سلولهای سرطانی یافت شود. گاهی اوقات سرطان در پستان یافت نمیشود، اما این سلولهای سرطانی به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته اند.
 2. سرطان سینه مرحله 2 : سرطان پستان زمانی است که اندازه تومور سرطان زیر 5 سانتی متر میباشد. ممکن است در غدد لنفاوی زیر بازو گسترش نیافته باشد. بعضی اوقات سرطان در پستان یافت نمیشود. ممکن است سرطان داخل پستان یافت نشود ولی چند غده لنفاوی ۱-۳ عدد درگیر باشد.
 3. سرطان پستان مرحله 3 : بعضا سرطان پستان به صورت موضعی یا محلی پیشرفت میکند. سرطان به غدد لنفاوی زیر بغل و گاهی اوقات به سایر غدد لنفاوی مجاور نیز گسترش مییابد. ممکن است در پوست پستان یا عضله سینه گسترش یابد. ممکن است پوست قرمز و متورم باشد. گاهی اوقات سرطان در پستان یافت نمیشود یا اندازه آن كوچک است اما به 4 تا 9 گسترش یافته است.
 4. سرطان پستان مرحله چهارم: سرطان پستان ثانویه یا متاستاتیک نامیده میشود. این در شرایطی است که سرطان به سایر قسمتهای بدن مانند استخوانها، کبد یا ریه ها گسترش یافته است.

گرچه سرطان سینه به طور معمول هیچ نشانه‌ای در مراحل اولیه ایجاد نمی‌کند، کشف به موقع می‌تواند وضعیت فرد مبتلا به سرطان سینه را از قربانی به نجات‌یافته تغییر بدهد. در جوامعی که زنان معاینات شخصی ماهیانه‌ی سینه‌ها را جدی می‌گیرند و در مواجهه با علائم وقت را برای ملاقات با پزشک هدر نمی‌دهند سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود که این موضوع کار درمان را آسان‌تر می‌کند.

 • تغییر شکل در نوک سینه؛
 • دردی که تا بعد از عادت ماهانه‌ی بعدی از بین نرفته باشد؛
 • توده‌ی تازه‌ای که تا بعد از عادت ماهانه‌ی بعدی از بین نرود؛
 • ترشحات شفاف، قرمز، قهوه‌ای یا زرد از نوک یکی از سینه‌ها؛
 • قرمزی، تورم، خارش پوست، حساسیت در پوست یا جوش که دلیلی برایش وجود ندارد؛
 • تورم یا توده در اطراف استخوان ترقوه یا زیر بازو‌ها؛
 • توده‌ی سفت با گوشه‌های نامنظم احتمالی بیشتری دارد که توده‌ای سرطانی باشد.

این دوره را دوره پیش از سرطان نیز مینامند که اولین مرحله سرطان سینه به شمار میآید و معمولترین آن نیز رشد سلولی غیرطبیعی در کانالهای شیری سینه است. این مرحله از سرطان سینه تهاجمی نبوده و به دیگر بافتهای سینه سرایت نخواهد کرد اما میتواند در صورت درمان نشدن در آینده به دیگر نقاط سینه سرایت نماید. در این نوع از سرطان، سلولهای سرطانی هنوز به غدد لنفاوی و دیگر ارگانهای بدن نیز سرایت نکردهاند. این نوع از سرطان معمولاً تنها با جراحی یا مداوا خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا