کدام نوع طلاق بهتر است؟

انواع شامل  ، طلاق خلع و طلاق بائن می باشد که این انواع و اقسام طلاق برای عده ای سوال برانگیز است که چه تفاوت هایی با یک دیگر دارند. در ادامه این مطلب از مجله دکتر بهشتیان به بررسی انواع طلاق و تعاریف هر کدام پرداخته شده است. به طور کلی طلاق یک کلمه عربی است که از خانواده یطلق می باشد که به معنای  آزاد کردن، رهایی و ….. است و پیمان زناشویی را به هم می زند و با توجه به قانون افراد می توانند براساس دستورات  دین خود طلاق بگیرند و به زندگی زناشویی خود خاتمه دهند.

انواع طلاق بائن | انواع طلاق خلع

مرد با توجه به می تواند در هر زمانی که بخواهد برای طلاق زن اقدام نماید و زن تنها در شرایط خاصی مانند: شرایط ضمن عقد که برخی از مردها را به زن می دهند و یا با اثبات عسر و حرج می توانند برای طلاق اقدام کنند و در چنین مواردی دادگاه می تواند مرد را مجبور به طلاق نماید.

عسر و حرج شامل:

 • ترک زندگی توسط مرد به مدت ۶ تا ۹ ماه به صورت متوالی
 • محکومیت مرد به حبس ۵ سال یا بیشتر
 • داشتن اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • ضرب و شتم زوجه و فرزندان
 • داشتن بیماری صعب العلاج روانی و یا هر عارضه صعب العلاج دیگر

معمولا طلاق یکی از راه های آخر است که به زوجین پیشنهاد می شود. در ادامه سعی می کنیم توضیحات بیشتری را در مورد انواع طلاق در اختیار شما قرار دهیم.

 طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع به معنای این است که زن با توجه به بی میلی که به شوهر خود دارد می تواند با پرداخت کردن مالی به مرد از او طلاق بگیرد که مقدار این مال می تواند به اندازه مهر و یا چیزی بیشتر و یا کمتر از آن باشد. به پول و یا مالی که توسط زوجه به زوج پرداخت می شود فدیه می گویند.

معمولا در اندازه و مقدار فدیه قانون خاصی وجود ندارد و دو طرف می توانند با توجه به توافقی که بین آن ها انجام می شود مقدار آن را مشخص کنند.

این نمونه طلاق از دو رکن اصلی به وجود آمده است که شامل:

 • دادن مالی از سوی زن به شوهر در مقابل طلاق به گونه ای که زوج در زمان عده حق رجوع ندارد.
 • بی میلی و تنفر از زوج به گونه ای که امکان ادامه زندگی با او وجود نداشته باشد و همچنین باعث نافرمانی و بی توجهی به وظایف شرعی و قانونی دو طرف شود.

طلاق خلع چه مدتی طول  می کشد؟

اگر دادگاه حکم به طلاق زن بدهد شوهر می تواند تا ۲۰ روز بعد از صدور حکم در دادگاه تجدید نظر به حکم صادر شده اعتراض نماید. در صورتی که در دادگاه تجدید نظر حکم طلاق صادر شود و هیچ گونه اعتراضی از سوی مرد در مدت زمان ۲۰ روز ثبت نشود دادگاه حکم طلاق قطعی را خواهد داد. زن می تواند بعد از آن برای اجرای صیغه طلاق اقدام کند و از شوهر خود جدا شود.

طلاق بائن چیست؟

طلاق بائن یا طلاق رجعی یک از انواع طلاق است که امکان برگشت و رجوع زوج به زوجه در آن وجود ندارد. طلاق یک وسیله برای زوج های است که امکان زندگی دوباره با یک دیگر را ندارند و به وسیله آن از یک دیگر جدا می شوند. و طلاق بائن یکی از انواع دسته بندی های طلاق است.

برای انجام دادن این نوع طلاق دو طرف باید دارای عقل و اختیار باشند و زن نباید در زمان جاری شدن صیغه طلاق عادت ماهیانه باشد.

بعد از جاری شدن صیغه طلاق اگر زن باکره و یا یائسه نباشد باید عده خود را که سه ماه و ده روز است نگه دارد.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یکی دیگر از انواع طلاق است که در آن زوجین می توانند با توجه  به توافقی که بین آن ها صورت گرفته است برای طلاق اقدام کنند. در این نوع طلاق معمولا زوجین باید در مواردی مانند ، ، جهیزیه و … توافق نمایند.

که هر کدام از توافق های که گفته شد برای دادگاه قابل قبول می باشد و شرایط طلاق توافقی به توافقی که بین زوجین صورت می گیرد بستگی دارد و می توانند هر تصمیمی را درباره و …. بگیرند.

معمولا طلاق توافقی دارای مراحل پیچیده ای است که زوجین تصمیم می گیرند که به یک وکیل حرفه ای کارهای طلاق را بسپارند تا در یک زمان کوتاه کارهای طلاق انجام شود و نیازی به حضور آن ها در دادگاه نمی باشد.

همانگونه که گفته شد در طلاق توافقی اولین شرط توافق دو طرف است و باید به موضوعاتی که بین آن ها است به توافق برسند تا بتوانند به راحتی از یک دیگر جدا شوند.

در صورتی که زوجین دارای فرزند باشند باید بین آن ها شرط شود که فرزند آن ها تا چند سالگی نزد مادر و تا چند سالگی نزد پدر بماند ولی در صورتی که حضانت فرزند با یکی از والدین باشد باید در مورد ملاقات والد دیگر فرزند توافقاتی صورت بگیرد.

برخی از مراحل طلاق توافقی

 • توافق کردن زوجین در مورد فرزند، نفقه و …. که این توافقات برای دادگاه بسیار مهم است.
 • ثبت نام برای طلاق در سامانه تصمیم و ثبت اطلاعات زوجین و همچنین غربالگری
 • شرکت کردن در جلسه های مشاوره و گرفتن گواهی های عدم انصراف از طلاق
 • احراز عدم زوجه که در دادگاه پذیرفته می شود ولی در هنگام خواندن صیغه طلاق باید حتما آزمایشات لازم به دفترخانه ارائه شود.
 • ثبت به صورت توافقی
 • شرکت کردن در جلسه های مختلف دادگاه
 • گرفتن گواهی های مورد نیاز عدم امکان سازش
 • و در نهایت مراجعه کردن به دفترخانه برای خواندن صیغه طلاق و زدن مهر در شناسنامه

داشتن بهترین وکیل دادگستری در تهران می تواند بسیار سودمند باشد به دلیل آن که به مراحل دادرسی آشنایی کامل دارد و می تواند بدون حضور هیچ یک از زوجین در دادگاه تمامی مراحل را به خوبی انجام دهد.

طلاق از طرف مرد

طلاق به عنوان یکی از حقوق مرد شناخته می‌شود، اما امروزه با گذشت زمان قوانین و مقررات تغییر پیدا کرده‌اند. در صورتی که مرد قصد جدایی از همسرش را داشته باشد، باید مراحلی را طی کند. اولین کاری که مرد برای درخواست طلاق از همسرش باید انجام دهد، ارائه گواهی عدم امکان سازش است و دومین مرحله اثبات عدم امکان ادامه زندگی مشترک برای او در دادگاه است.

مانند دیگر “انواع طلاق”، برای طلاق با درخواست مرد نیز قوانین و مقررات متعددی وجود دارد، از جمله اینکه اگر  باشد، مدت زمانی به عنوان فرصت پشیمانی او در نظر گرفته می‌شود. یعنی یک فرصت پشیمانی به او داده می‌شود که اگر قصد بازگشت به زندگی مشترک را داشت، نظر خود را تغییر دهد. دیگر قانونی که در این باره وجود دارد این است که تا پایان مدت عده، حق رجوع وجود دارد.

یعنی بدون این که نیاز به عقد مجدد باشد، زوجین می‌توانند دوباره به زندگی مشترک خود بازگردند. عده طلاق و عده فسخ نکاح، حدود سه ظهر در نظر گرفته می‌شود که بر اساس قوانین شرعی و حقوقی مشخص شده است.

طلاق از طرف زن

زن هم همانند مرد می‌تواند درخواست طلاق کند. در صورتی که زن درخواست طلاق کند و حق طلاق داشته باشد، جدایی با داشتن حق طلاق مطرح می‌شود که یکی از انواع طلاق از طرف زن است. حق طلاق یعنی، مرد به همسر خود وکالت داده باشد که می‌تواند از او طلاق بگیرد. البته حق طلاق به این معنا نیست که تحت هر شرایط و دلیلی، زن می‌تواند طلاق بگیرد.

دیگر نوع ، طلاق با داشتن عسر و حرج است. بر اساس قوانین و ضوابط کشور و آنچه در شرع آمده است، زن تحت شرایطی می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق را مطالبه کند. این شرایط زمانی قابل قبول است که مرد نفقه زن را نپردازد یا اینکه بیشتر پس از ۴ سال غایب باشد و دچار موارد عسر و حرج  شود یا اینکه وضعیتی به وجود آمده باشد که امکان ادامه زندگی مناسب وجود نداشته باشد و تحمل آن بسیار دشوار باشد.

طلاق توافقی

علاوه بر اینکه طلاق ممکن است از طرف زن یا از طرف مرد باشد. طلاق ممکن است به درخواست هر دو طرف باشد. طلاق توافقی یکی انواع طلاق بر اساس درخواست‌کننده است. گاهی اوقات طرفین به این توافق می‌رسند که باید به زندگی مشترک خود پایان دهند که در مورد آن نیز حتماً باید تشریفاتی طی شود. در صورتی که قصد طلاق دارید و به دنبال همراهی عاقل، آگاه به قوانین حقوقی و باتجربه هستید می توانید از مشاوره گروه وکلای فراز بهره ببرید.

این گروه با بیش از ده‌ها سال تجربه و هزاران پرونده‌ طلاق موفق، می‌تواند شما را در روند دادگاه همراهی کرده و طعم یک زندگی آرام را به شما بچشاند.

 

دکمه بازگشت به بالا