اقتصادیمجله کسب و کار

چگونه شامپو فرش را برای تمیز کردن فرش‌های یکنواخت استفاده کنیم؟

روش های نو کردن فرش

نانو فرش و مبلمان: روش های نو کردن فرش به مجموعه روش هایی گفته می شود که در نهایت سبب حفظ زیبایی اولیه فرش می شود. روش های نو کردن فرش زیاد است و در واقع توصیه ما این است که از همه روش های نو کردن فرش استفاده شود تا فرش زیبایی و تمیزی خود را مثل روز اول داشته باشد. از مهمترین روش های نو کردن فرش و نو نگه داشتن فرش می توانیم به جاروبرقی کشیدن منظم و اصولی ، لکه زدایی به موقع ، شستشوی منظم و صحیح و سایر روش های پیشگیری اشاره کنیم. دقت داشته باشید که همه روش های نو کردن و نو نگه داشتن فرش باید به دقت انجام پذیرد.

 جارو کشیدن یکی از روش های نو کردن فرش

 محصولات نانو دکتر بیز: یکی از مهمترین روش های نو کردن فرش استفاده از جارو برقی است. حتما شما هم بارها مشاهده کرده اید که زمانی که فرش خانه به صورت اصولی جارو کشیده می شود جلوه خاصی را پیدا می کند. اما جارو کشیدن تنها کافی نیست و باید جارو کشیدن به صورت منظم و اصولی انجام پذیرد. به همین دلیل توصیه می شود که حداقل هفته ای یکبار و حداکثر سه بار از جاروبرقی به منظور تمیز کردن فرش های منزل استفاده کنید.

زمانی که به صورت منظم از جاروبرقی استفاده می کنید گرد و خاک های جمع شده و سایر آشغال های ریز از فرش جمع می شوند و در نتیجه هم عمر فرش افزایش پیدا می کند و هم زیبایی اولیه خود را حفظ می کند. شیوه صحیح کشیدن جاروبرقی به عنوان یکی از روش های نو کردن فرش این است که توان جاروبرقی را در توان بالا قرار دهید و جارو را به آرامی روی فرش بکشید و سعی کنید که جارو در تمامی جهت ها کشیده شود تا گرد و غبار و آشغال های ریز از سطح فرش جمع شوند.

 لکه گیری فوری

شامپو خودرو بیز: همان طور که می دانید و تجربه برای شما ثابت کرده است یکی از مهمترین عواملی که باعث از دست رفتن زیبایی فرش می شود و همچنین آن را کهنه نشان می دهد وجود لکه های مختلف در سطح آن است. به همین دلیل از بین بردن لکه های فرش از روش های نو کردن فرش به حساب می آید. توجه داشته باشید نباید به لکه ها فرصت داده شود تا جای خود را بر روی فرش تثبیت کنند و پاک کردن آنها مشکل شود. بهتر است که بلافاصله پس از بوجود آمدن لکه اقدام به لکه گیری کنید تا زیبایی و نو بودن فرش شما حفظ شود.

در استفاده از این روش از روش های نو کردن فرش به هیچ عنوان از پارچه هایی که به مواد شوینده آغشته شده اند برای تمیز کردن لکه استفاده نکنید زمانی که شما از این روش استفاده می کنید باعث می شود که لکه به عمق و اطراف نفوذ کند و پاک کردن آن را مشکل می کند.

روش انجام لکه زدایی

 • در ابتدای لکه زدایی در صورتی که لکه های ایجاد شده قابل برداشت هستند با چاقو بردارید.
 • محلولی را که از ترکیب آب ولرم ، سرکه سفید و شامپوی فرش تهیه شده است روی محل آلوده شده بریزید.
 • سپس از ترکیب آب ولرم و شامپوی فرش محلول تهیه کنید.
 • در مرحله بعد پارچه سفید و تمیز را به الکل سفید و یا تینر آغشته کنید و با آن روی لکه را مالش دهید.
 • سپس از پارچه سفید و تمیز برای آغشته کردن ترکیب آب ولرم و شامپوی فرش که آماده کرده اید استفاده کنید.
 • با استفاده از این پارچه سفید محل لکه را مالش دهید تا لکه ها در محلول حل شوند.
 • پس از آن از یک پارچه سفید و کاملا خشک برای مالش محل لکه استفاده کنید تا اثر لکه و آب مراحل قبلی از بین برود.
 • منتظر بمانید تا محل لکه خشک شود و سپس از جاروبرقی استفاده کنید.

بجای شامپو فرش از چی استفاده کنیم نی نی سایت | بهترین شامپو فرش

شستشوی کامل فرش

یکی دیگر از روش های نو کردن فرش ، شستشوی کامل فرش است در برخی از موارد شستشوی کامل فرش ضروری می شود و هیچکدام از روش های نو کردن فرش نمی تواند به مانند شستشوی کامل در نو کردن فرش تاثیرگذار باشد. شستشوی فرش را می توانید خودتان در منزل انجام دهید در این صورت باید با دقت زیاد شستشوی فرش را انجام دهید. اما بهتر است که این کار را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. بهتر است فرش های خود را حداقل سالی یکبار شستشو دهید زمانی که فرش را شستشو می دهید گویا روز اولی است که فرش را خریداری کرده اید. از آنجا که این روش از مهمترین روش های نو کردن فرش محسوب می شود در ادامه به نحوه صحیح شستشوی فرش در منزل اشاره می کنیم :

 • برای شستن فرش آن را در محل سفت و شیبدار پهن کرده و سطح فرش را به طور کامل خیس کنید.
 • با استفاده از محلول آب ولرم و شامپوی فرش و اسفنج همه سطح فرش را بشویید.
 • پس از اتمام مرحله دوم ، سطح فرش را با آب آنقدر بشویید که تمامی مایع شوینده از فرش خارج شود.
 • پس از اتمام مراحل شستشو ، فرش را در شیب تند قرار دهید.
 • در پهن کردن به یکنواخت بودن فرش دقت داشته باشید.

روش های صحیح خشک کردن فرش

در کنار شستن فرش باید به خشک کردن فرش نیز توجه کافی شود برای همین منظور اگر در منزل خود شستشوی فرش را انجام داده اید برای این که فرش شما آسیبی نبیند بهتر است که از توصیه های ذیل جهت خشک کردن فرش استفاده کنید :

 • در ابتدا توجه داشته باشید که به هیچ وجه فرش را برای خشک کردن آویزان نکنید و آن را برای خشک شدن زیر آفتاب سوزان قرار ندهید چرا که موجب تخریب بافت و الیاف فرش می شود.
 • یکی از روش های خشک کردن مناسب این است که از داربست های چهارپایه استفاده کنید ، با استفاده از این روش جریان هوا در اطراف فرش به خوبی گردش می کند و فرش خشک می شود.
 • به هیچ عنوان از حرارت های مستقیم از جمله بخاری ، شومینه و … برای خشک کردن فرش استفاده نکنید چرا که موجب صدمه دیدن فرش می شود.

استفاده از شامپو فرش

یکی دیگر از روش های نو کردن فرش استفاده از شامپو فرش است با استفاده از شامپو فرش می توانید فرش خود را مثل روز اول نو کنید. استفاده از شامپو فرش زمانی کاربرد دارد که آلودگی موجود در فرش زیاد نباشد و نیاز به استفاده از روش شستن کامل نباشد. برای همین منظور شامپو فرش و آب ولرم را با هم ترکیب کنید و از یک تکه ابر برای کشیدن روی فرش استفاده کنید و مشاهده خواهید کرد که محل آلودگی به خوبی تمیز می شود. از این روش برای شستشوی فرش های دستباف نیز می توان استفاد کرد چرا که شست و شوی زیاد به آن ها آسیب می زند.

استفاده از رو فرشی از دیگر روش های نو کردن فرش

استفاده از روفرشی یکی دیگر از روش های نو نگه داشتن فرش محسوب می شود برای همین منظور از یک روفرشی زیبا و جذاب می توانید در محل هایی که رفت و آمد زیاد است و یا کودکان در آنجا بازی می کنند استفاده کنید. استفاده از روفرشی موجب خواهد شد که جلوی کثیف شدن فرش گرفته شود و در نتیجه زیبایی اولیه آن حفظ خواهد شد.

با کفش ها روی فرش نروید

یکی از مهمترین عواملی که باعث می شود فرش ها زیبایی اولیه خود را از دست دهند و زودتر کهنه شوند استفاده از کفش برای راه رفتن بر روی فرش است. زمانی که با کفش روی فرش رفت و آمد می شود نه تنها کثیفی فرش به واسطه نشستن گرد و خاک چندین برابر می شود بلکه فشار مضاعفی نیز روی بافت های فرش وارد می شود که به مرور زمان باعث صدمه دیدن فرش و از دست رفتن زیبایی آن می شود.

استفاده از جوش شیرین از روش های نو کردن فرش

اگر به دنبال این هستید که فرش شما به مانند فرش نو و روز اول خرید طراوت خود را داشته باشد و بوی خوبی از آن به استشمام برسد ، توصیه می شود که پیش از جارو کشیدن فرش ، اندکی جوش شیرین بر روی فرش بپاشید. پس از پاشیدن جوش شیرین چند دقیقه منتظر بمانید سپس بر روی آن جارو بکشید.

دکمه بازگشت به بالا