محل نصب تابلو فرش در پذیرایی

یکی از سوالات مشتریان عزیزی که از شرکت پارسین فرش تبریز پس از خرید می پرسند این است که تابلو فرش را کجا نصب کنیم بهتر است؟ در ابتدا باید بگوییم که این پرسش بسیار مهمی است زیرا محل نصب تابلو فرش تاثیر به سزایی در نمایش زیبایی آن دارد و اگر در انتخاب محل نصب آن دقت کافی را انجام ندهیم، زیبایی تابلو فرشمان که غالبا هم هزینه زیادی برای آن صرف کرده ایم، نمایان نخواهد شد.

تابلو فرش را کجا نصب کنیم بهتر است؟

انتخاب محل نصب تابلو فرش به عوامل متعددی بستگی دارد که هر کدام می تواند تاثیر زیادی در بروز زیبایی و جلوه آن داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل و جامع به معرفی و توضیح این عوامل پرداخته و به سوال مهم شما که تابلو فرش را کجا نصب کنیم، پاسخ دهیم. توصیه می کنیم که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

به اندازه محیط و دکوراسیون منزل خود توجه کنید

اولین قدیم در هنگام نصب یک تابلوفرش این است که به محیط کلی خانه خود و دکوراسیون آن توجه کنید. در ابتدا باید به ابعاد تابلو فرشی که خریداری کرده ایم یا از قبل داریم، و همچنین متراژ محل نصب آن توجه داشته باشیم . اگر تابلو فرشی با سایز بزرگی داریم، نصب آن در مکان هایی با فضای کوچک و متراژ کوچک نمی تواند گزینه مناسبی باشد همچنین اگر اندازه تابلو فرشتان کوچک است بهتر است آن را در فضا هایی با ابعاد بالا مثل پذیرایی های بزرگ نصب نکنید چون در این صورت تابلو فرش شما به چشم نخواهد آمد و همچنین هارمونی دکوراسیون شما را برهم خواهد زد.

برای بهتر دیده شدن محیط دکوراسیون خود به موضوع تضاد رنگی توجه داشته باشید. استفاده از تابلو فرشی که دارای رنگی یکسان با محیط منزل و سایر وسایل شما هست موجب بی روح شدن و کسل کنندگی فضا خواهد شد. تابلو فرش هایی که دارای رنگ های متضاد با دکوراسیون و وسایل هستند می تواند جلا و روحی جدید به محیط خانه شما ببخشند.

نکته مهم بعدی این است که آیا تابلو فرش شما عمودی است یا افقی؟ اگر ارتفاع سقف خانه و محل زندگی شما زیاد است، تابلو فرش های عمودی زیبایی بیشتری به دکوارسیون شما خواهد بخشید اما اگر ارتفاع سقف منزل شما کوتاه است بهتر است از تابلو فرش های افقی استفاده نمایید اما اگر در این حالت تابلو فرشی که از قبل داشته اید و یا خریداری کرده اید عمودی است، بهتر است آن را در بالای مبل ها یا کاناپه نصب نکنید و در محل هایی نصب نمایید که در زیر آن وسیله ای نباشد تا مخل نمای تابلوفرشتان نشود.

بهترین محل نصب تابلو فرش محلی است که کاملا در دید شما و مهمانان باشد یعنی در محلی که شما می نشینید و مبلمان شما در آن جا قرار دارد. از نصب تابلو فرش در نقاط کور منزل خود که به آن دید ندارید، پرهیز نمایید. توصیه می کنیم تابلو فرش خود را بر روی دیوار هایی که در نزدیکی آن مبلمان و کاناپه های شما قرار دارند نصب کنید

اگر می خواهید تابلو فرشتان را در محل هایی مانند راهرو ها نصب کنید، توصیه می کنیم که عرض راهرو کمتر از 5/1 متر نباشد. از نصب چندین تابلو فرش در کنار هم و یا یک دیوار اجتناب کنید چون موجب شلوغی و کلافگی بیننده می شود.

تصور عموم مردم در هنگام نصب تابلو فرش این است که باید آن را بر روی دیوار هایی که با رنگ ساده ای رنگ آمیزی شده اند، نصب کنیم، اما متخصصین دکوراسیون داخلی توصیه می کنند که آن را بروی دیوار هایی که کاغذ دیواری هایی با طرح راه راه دارند نصب کنیم تا زیبایی بیشتری از خود نشان دهد.

تابلو فرش را کجا نصب کنیم

 

محل نصب تابلو فرش می تواند متاثر از طرح و نقش آن باشد. برای نصب تابلو در پذیرایی های منزل بهتر است از طرح های تابلو فرش فرانسوی و مجلسی، مینیاتور و چهره استفاده شود. تابلو فرش هایی با طرح های گل و گلدان را در محل هایی که در آن گل های مصنوعی و طبیعی دارید نصب نفرمایید. اگر تابلو فرش شما دارای طرح تک چهره است بهتر است آن را در محلی نصب کنید که جهات نگاهش به سمت شما باشد.

اگر تابلو فرشتان دارای رنگ های روشن است می توانید آن را در محلی از خانه خود که نورگیر نیست نصب کنید اما اگر طرح و رنگ آن تیره است توصیه می کنیم در محل هایی نصب کنید که نورگیر باشد یا به لوستر های شما نزدیک تر باشد.

معمولا در بافت تابلو فرش از نخ های ابریشمی استفاده می گردد. ویژگی ذاتی ابریشم در درخشان بودن آن است به نحوی که اگر نوری بر آن تابیده شود درخشش بسیار زیبا و چشم نوازی از خود نشان می دهد. این درخشندگی باعث می شود که زیبایی ظاهر تابلو فرش چندین برابر شود. حال اگر تابلو فرش را در محیط های تاریک و بدون نورگیری نصب کنیم این درخشندگی و زیبایی تابلوفرش از بین خواهد رفت. حتما تابلو فرشتان را در محل هایی نصب کنید که در نزدیکی آن پنجره نورگیر باشد و از لوستر های خانه شما دور نباشد.

همچنین می توانید برای جلوه و زیبایی بیشتر تابلوفرشتان برای آن نورپردازی مصنوعی ایجاد نمایید. برای اینکار می توانید از چراغ های LED و یا لامپ های هالوژنی که رنگ نزدیک به نور آفتاب داشته باشند را استفاده نمایید.

تابلو فرش را از آسیب های احتمالی دور نمایید

کالایی بسیار ارزشمند و گرانبها به شمار می روند بنابرین باید به حفظ کیفیت و دوام آن توجه زیادی داشته باشیم تا آسیبی به آن نرسد. محل نصب تابلو فرش می تواند موجب آسیب دیدن و از بین رفتن کیفیت آن شود پس حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • تابلوفرشتان را بر روی دیوار هایی که نم دارند و رطوبت گرفته اند به هیچ عنوان نصب نکنید زیرا موجب پوسیدگی چله تابلو فرش و در نهایت از بین رفتن آن خواهد شد.
  • تابلو فرش را در محل هایی که نور مستقیم آفتاب بر آن تابیده می شود نصب نفرمایید چون در دراز مدت باعث از بین رفتن رنگ نخ های آن می شود و درخشندگی و زیبایی خود را ازدست می دهد و در نهایت پوسیده می شود.

از نصب تابلو در محل هایی که گرد و خاک زیادی وجود دارد مانند کنار پنجره ها و درب ها اجتناب کنید چون موجب کدر شدن و ازبشاید فکر کنید که نصب کردن به سادگی زدن یک میخ و آویزان کردن تابلو روی آن است.

اما اصلا به این سادگی‌ها نیست. با توجه به ای نکه نصب تابلو فرش در منزل ارتباط نزدیکی با طراحی جاگیری مبلمان خانه شما دارد، مسئله مهمی در دکوراسیون به حساب می‌آید. از این رو وقتی تصمیم به این کار می‌گیرید، باید به موارد مختلفی مانند اندازه تابلوفرش، سایز دیواری که می‌خواهید تابلوفرش را روی آن نصب کنید و شیوه چیدمان مبلمان در کنار تابلو فرش توجه کنید. همچنین آموزش نصب تابلو فرش را دنبال کنید.

تابلو فرش اگرچه می‌تواند رخ و نمای خانه شما را تغییر دهد، اما اگر به درستی نصب نشود، می‌تواند تمام دکوراسیون خانه را تحت شعاع قرار داده و هارمونی خانه را از بین ببرد. از این رو امروز در این مقاله از ملکشاه قصد داریم در خصوص نصب کردن تابلو فرش و اصول نصب کردن تابلو فرش در منزل و حتی وسایل نصب تابلو فرش صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آیا تابلو فرش از مد افتاده | پذیرایی

وسایل مورد نیاز نصب کردن تابلو فرش

اگر می‌خواهید تابلو فرش مدرن را روی دیوار خانه‌تان نصب کنید، اصلی‌ترین وسایل نصب تابلو فرش که به آن‌ها نیاز دارید، قلاب و میخ است. باید به یاد داشته باشید که قلاب و میخ باید با توجه به میزان وزن تابلو فرش انتخاب شود و به سراغ قلابی بروید که تحمل وزن تابلو فرش شما را داشته باشد. اگر که چوب و قاب تابلو وزن زیادی داشته باشد، باید علاوه بر قلاب حتما از یک تسمه هم استفاده کنید.

تابلوفرش‌ها معمولا وزن زیادی دارند و نصب کردن آن‌ها به سادگی نصب کردن یا تابلو سبک معمولی نیست و عموما مجبور می‌شوید تابلو فرش را به کمک یک سیم مفتول روی دیوار آویزان کنید. این کار جلوه بهتری هم به تابلو می‌دهد و حتی ترتیبی می‌دهد که بتوانید آن را در ارتفاع بالاتر نصب کرده و به صورت متمایل به پایین روی دیوار قرار دهید.

از آنجایی که صاف قرار گرفتن تابلوفرش روی دیوار اهمیت زیادی دارد، زمانی که می‌خواهید تابلوفرش را نصب کنید، باید از یک شاقول یا ترازو کمک بگیرید تا برای بالا و پایین کردن تابلو فرش، به فرد دیگری نیاز نداشته باشید و بتوانید خودتان به تنهایی از پس آن بربیاید.

در زمان نصب تابلوفرش نه اما اگر بخواهید مکان نصب تابلو فرش را تغییر دهید، بتونه و کاردک به کارتان می‌آید. در این صورت با استفاده از کاردک و بتونه باید جای سوراخ را بپوشانید و آن را به جای دیگری انتقال دهید.

بهترین محل نصب تابلو فرش دستباف روی دیوار

کریسولو یکی از مهم‌ترین و مشهورترین طراحان داخلی خانه است که در خصوص آموزش نصب تابلو فرش می‌گوید: «مردم ترجیح می‌دهند تابلوهای خود را در ارتفاع بالا نصب کنند ولی گفته می‌شود که زمانی تابلوفرش زیباتر به نظر می‌رسد که بتواند بیشترین جلب توجه را داشته باشد و جایگاه خوبی در میدان دید افراد داشته باشد.» به همین خاطر در ادامه این مقاله قصد داریم بهترین ارتفاع را برای نصب کردن تابلو فرش مشخص کنیم.

  • اصول نصب تابلو فرش در منزل | ارتفاع مناسب برای نصب کردن تابلوفرش

ارتفاع نصب کردن تابلو فرش اولین و مهم‌ترین اصلی است که موقع خرید و نصب تابلو فرش در منزل باید به آن توجه کنید. تابلو اگر در ارتفاع پایین نصب شود، افراد به آن خیلی توجه نمی‌کنند و اگر بالاتر از حد استاندارد و میدان دید باشد باز هم جلوه خوبی نخواهد داشت. قاعده اصلی در نصب تابلوفرش این است که همیشه باید هم‌راستا با چشمان شما باشد. مثلا تصور کنید که در یک خانواده پدر قد 180 دارد و مادر قد 150 سانتی متر.

در این شرایط باید چه کرد؟ بر اساس قانون و استاندارد دکوراسیون داخلی اگر می‌خواهید تابلوی نه چندان بزرگی را روی دیوار خانه نصب کنید، باید آن را در ارتفاع 160 یا 165 سانتی متر روی دیوار نصب کنید ولی اگر اندازه تابلو بزرگ‌تر باشد، شما این فرصت را دارید که آن را کمی پایین‌تر آورده و در ارتفاع 150 سانتی متر از سطح زمین نصب کنید.

در این ارتفاع هر کس به سادگی می‌تواند به خوبی تابلو را ببیند. از آنجایی که معمولا تابلوفرش‌ها را در اتاق پذیرایی نصب می‌کنند، خیلی‌ها دوست دارند تابلو فرش بالای مبل و کاناپه نصب شود. سوالی که پیش می‌آید این است که تابلو با کاناپه چقدر باید فاصله داشته باشد؟ تئوری‌های مختلفی بیان می‌کنند که هر نوع تابلو که قرار است بالای کاناپه قرار بگیرد، بهتر است 15 تا 30 سانتی متر فاصله بین کاناپه با تابلو داشته باشد. به این معنا که مبل شما نباید به دیوار چسبیده باشد. این مسئله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که یک فرد قد بلند روی مبل نشسته باشد و در لحظه بلند شدن سرش به تابلو بخورد.

دکمه بازگشت به بالا